Episode 27: The No-code episode

Episode 27 May 21, 2021 01:17:16
Episode 27: The No-code episode
WordPress Podcasten
Episode 27: The No-code episode
/

Show Notes

Var WordPress i virkeligheden No-code før konceptet og #nocode hashtaget overhovedet blev født?

Mange No-code historie artikler nævner i alle fald WordPress som en af de tidlige low-code platforme som lige siden sin fødsel har fokuseret på netop at demokratisere muligheden for at publisere på internettet. Low-code blev coined i 2014, men WordPress “som vi kender det” er jo født i 2000…

Page builder og FSE

Vi diskutere page builder valg, og selvfølgelig – igen – Gutenberg som den naturlige No-Code styrkelse af WordPress, hvor også FSE (FullSiteEditing) som er sat til at shippe med WordPress 5.9 allerede i juli er et stærkt bud på en No-Code platform der er værd at arbejde med!

Joen Asmussen – som vi efterhånden har stalket længe, får vi forhåbentlig snart et interview med, så stay tuned for et insight view i Gutenberg byggeriet

Episode Transcript

No transcript available...

Other Episodes

Episode

February 15, 2019 00:20:05
Episode Cover

Episode 4: Temaer bygget fra bunden eller købt?

WordPress Temaer. Skal de købes eller bygges fra bunden? Det er et spørgsmål Kåre og Yan har fået mange gange og vi har haft utallige diskussioner og snakke omkring det. I dette afsnit giver vi vores bud og argumenter. Så lyt med og bliv klogere på WordPress, temaer og open source. ...

Listen

Episode

April 26, 2019 00:05:04
Episode Cover

WordPress 1-til-1 – WooCommerce

I dette afsnit skal vi snakke om WooCommerce. WooCommerce er et plugin til WordPress som sætter dig i stand til at drive en webshop fra din hjemmeside. WooCommerce startede oprindeligt som en selvstændig virksomhed der udviklede et gratis plugin til e-handel. Det steg hurtigt i popularitet og ud af dette voksede et helt marked for WooCommece plugins som tilføjer ekstra funktionalitet til WooCommerce webshops. ...

Listen

Episode 24

December 24, 2019 01:55:23

Episode 9: Glædelig Jul fra os til jer!

Så blev det langt om længe juleaften. Måske har du glædet dig mindst lige så meget til juleafsnittet af WordPress Podcasten, som børnene har til deres gaver. Vi har taget gløgg og klejner med i studiet her på juleaftensdag for at optage en gave fra os til jer. Gaverne vi har med, kommer i form af små pakker med vores yndlingsplugins, pakket nydeligt ind i god stemning. Og så bliver vi nørdet. Virkelig, virkelig nørdet. Og fortæller historier fra WordPress-land, samt vi afslører nogle af de spændende emner vi vil tage op i sæson 2 af WordPress Podcasten. Glædelig jul fra os til jer! Vi høres i 2020! Show Noter Administrative Plugins Admin Post Navigation (https://wordpress.org/plugins/admin-post-navigation/)Toolbar Publish Button (https://wordpress.org/plugins/toolbar-publish-button/)Toolbar Publish Button blogindlæg (https://www.yanco.dk/et-plugin-der-sparer-dig-timevis-af-arbejde/)Admin Columns (https://da.wordpress.org/plugins/codepress-admin-columns/)Admin Columns PRO (https://www.admincolumns.com/)Advanced Custom Fields (https://da.wordpress.org/plugins/advanced-custom-fields/)Advanced Custom Fields PRO (https://www.advancedcustomfields.com/pro/)Simply Show IDs (https://wordpress.org/plugins/simply-show-ids/)Nested Pages (https://da.wordpress.org/plugins/wp-nested-pages/)Nav Menu Collapse (https://wordpress.org/plugins/nav-menu-collapse/)Post Expirator (https://da.wordpress.org/plugins/post-expirator/)Taxonomy Terms Order (https://da.wordpress.org/plugins/taxonomy-terms-order/)User Switching (https://da.wordpress.org/plugins/user-switching/) SEO Yoast SEO (https://da.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/) Backup og flytning af WordPress sites UpdraftPlus (https://da.wordpress.org/plugins/updraftplus/)BackupBuddy (https://ithemes.com/backupbuddy/)Migrate Guru (https://wordpress.org/plugins/migrate-guru/)Duplicator (https://da.wordpress.org/plugins/duplicator/)Duplicator PRO (https://snapcreek.com/) WooCommerce Smart Coupons (https://woocommerce.com/products/smart-coupons/)Product Customer List for WooCommerce (https://wordpress.org/plugins/wc-product-customer-list/)Advanced Bulk Edit (https://codecanyon.net/item/woocommerce-advanced-bulk-edit/8011417)WooCommerce PDF Invoices and Packaging Slips(https://da.wordpress.org/plugins/woocommerce-pdf-invoices-packing-slips/)Checkout Field Editor (https://woocommerce.com/products/woocommerce-checkout-field-editor/)IEX (https://iex.dk/webshop/woocommerce/)StoreBuddy (https://storebuddy.dk/)WooCommerce Store Exporter Deluxe(https://www.visser.com.au/solutions/woocommerce-export/)WP All Export (https://www.wpallimport.com/export/)WP All Import (https://www.wpallimport.com/)WooCommerce Memberships(https://woocommerce.com/products/woocommerce-memberships/)WooCommerce Subscriptions(https://woocommerce.com/products/woocommerce-subscriptions/)EU VAT Number (https://woocommerce.com/products/eu-vat-number/) Udvikling What the file (https://id.wordpress.org/plugins/what-the-file/)Query Monitor (https://da.wordpress.org/plugins/query-monitor/)Query Monitor Extend (https://github.com/crstauf/query-monitor-extend)Debug Bar (https://wordpress.org/plugins/debug-bar/)Debug Bar Remote Requests (https://da.wordpress.org/plugins/debug-bar-remote-requests/)Debug Bar Slow Actions (https://wordpress.org/plugins/debug-bar-slow-actions/)WP CLI (https://wp-cli.org/)WP CLI diagnostics/doctor (https://github.com/wp-cli/doctor-command)Blackfire (https://blackfire.io/)Flamegraph (https://github.com/brendangregg/FlameGraph)WP Pusher (https://wppusher.com/)Branch (https://www.branchci.com/) WordPress Management Manage WP Orion (https://orion.managewp.com/login)MainWP (https://mainwp.com/)InfiniteWP (https://infinitewp.com/)iThemes Sync (https://ithemes.com/sync/)WPMU DEV (https://premium.wpmudev.org/project/wpmu-dev-dashboard/) Mail Plugins og services WP Mail SMTP (https://da.wordpress.org/plugins/wp-mail-smtp/)Mailgun (https://www.mailgun.com/)SendInBlue (https://www.sendinblue.com/)SendGrid (https://sendgrid.com/)Mandrill (https://mandrill.com/)Amazon SES (https://aws.amazon.com/ses/) Sikkerhed iThemes Security (https://da.wordpress.org/plugins/better-wp-security/)Sucuri Security (https://da.wordpress.org/plugins/sucuri-scanner/)WordFence Security (https://da.wordpress.org/plugins/wordfence/) Søgning ElasticPress (https://da.wordpress.org/plugins/elasticpress/)Algolia (https://www.algolia.com/)Clerk.io (https://clerk.io/) Kåres yndlings map plugin https://www.mapsmarker.com/ Værktøjer Tekstr (https://tekstr.dk/app/)Blog indlæg om Tekstr (https://www.yanco.dk/et-vaerktoej-til-dig-der-skriver/)Grammarly (https://www.grammarly.com/) Andre links Michael Visser (https://twitter.com/michaeljvisser)John James Jacoby (https://jjj.blog/)John Jacoby: Advanced Database Management for Plugins(https://wordpress.tv/2019/08/28/john-jacoby-advanced-database-management-for-plugins/)WordCamp Europe ...

Listen