WordPress 1-til-1 – Wapuu

Episode 20 November 10, 2019 00:02:21
WordPress 1-til-1 – Wapuu
WordPress Podcasten
WordPress 1-til-1 – Wapuu
/

Show Notes

Hvis du har været med til en WordCamp eller browset lidt omkring på Nettet er du måske stødt på den lidt spøjse WordPress “Pokémon”, eller måske har du bemærket den i forbindelse med de grafikker der er på WordPress Podcastens hjemmeside.

Det er ikke en Pokémon, selvom den godt kunne ligne en. Skabningen hedder en “Wapuu” og den opstod i Japan, altså samme land som Pokémon, hvilket nok også kan forklare hvorfor de ligner hinanden.

Wapuu er den uoficielle, officielle mascot for WordPress. Hvordan den blev til kan du høre i dette afsnit.

Noter til afsnittet

Episode Transcript

No transcript available...

Other Episodes

Episode

August 28, 2018 00:13:05
Episode Cover

Episode 1 – WordPress og GDPR

I dette afsnit gøre vi dig lidt mindre forvirret ved dykke ned i hvad GDPR betyder for dig som hjemmesideejer. Og vi vil gøre det på forståeligt Dansk. Kåre har over den seneste tid arbejdet tæt sammen med en del af WordPress udviklingsteamet for at gøre GDPR enklere når det kommer til WordPress. Så hvad end du er selvstændig eller har en virksomhed med ansatte, så skal du lytte med, hvis din hjemmeside er vigtig for din forretning. ...

Listen

Episode 21

November 16, 2019 00:43:13
Episode Cover

WordPress Interview - Mark Gazel

Måske har du lagt mærke til, at WordPress findes på mange sprog. Faktisk er WordPress oversat til over 50 sprog. Det kræver et massivt arbejde at oversætte til så mange sprog, men det kan lade sig gøre ved, at der flere tusinder der frivilligt hjælper med oversættelserne. I dette afsnit snakker vi med en af dem der hjælper med dette kæmpe stykke arbejde. Kåre og jeg er nemlig taget ud for at snakke med Mark Gazel. Mark er en del af Polyglots, som er WordPress officielle oversættelsesteam. Sammen med en lille gruppe danskere hjælper Mark med at oversætte WordPress til dansk. Og hvordan det foregår, skal du høre mere om i dette afsnit. Noter til afsnittet Polyglots: https://make.wordpress.org/polyglots/WordPress oversættelser: https://translate.wordpress.org/Mark Gazel på Twitter: https://twitter.com/markgazelRagini Kastberg: https://webklar.dk/om-webklar/Morten Ellegaard på Twitter: https://twitter.com/ellegaarddkMeetup: https://meetup.comDen Danske WordPress Gruppe (Facebook): https://www.facebook.com/groups/wordpressfan/ ...

Listen

Episode 24

December 24, 2019 01:55:23
Episode Cover

Episode 9: Glædelig Jul fra os til jer!

Så blev det langt om længe juleaften. Måske har du glædet dig mindst lige så meget til juleafsnittet af WordPress Podcasten, som børnene har til deres gaver. Vi har taget gløgg og klejner med i studiet her på juleaftensdag for at optage en gave fra os til jer. Gaverne vi har med, kommer i form af små pakker med vores yndlingsplugins, pakket nydeligt ind i god stemning. Og så bliver vi nørdet. Virkelig, virkelig nørdet. Og fortæller historier fra WordPress-land, samt vi afslører nogle af de spændende emner vi vil tage op i sæson 2 af WordPress Podcasten. Glædelig jul fra os til jer! Vi høres i 2020! Show Noter Administrative Plugins Admin Post Navigation (https://wordpress.org/plugins/admin-post-navigation/)Toolbar Publish Button (https://wordpress.org/plugins/toolbar-publish-button/)Toolbar Publish Button blogindlæg (https://www.yanco.dk/et-plugin-der-sparer-dig-timevis-af-arbejde/)Admin Columns (https://da.wordpress.org/plugins/codepress-admin-columns/)Admin Columns PRO (https://www.admincolumns.com/)Advanced Custom Fields (https://da.wordpress.org/plugins/advanced-custom-fields/)Advanced Custom Fields PRO (https://www.advancedcustomfields.com/pro/)Simply Show IDs (https://wordpress.org/plugins/simply-show-ids/)Nested Pages (https://da.wordpress.org/plugins/wp-nested-pages/)Nav Menu Collapse (https://wordpress.org/plugins/nav-menu-collapse/)Post Expirator (https://da.wordpress.org/plugins/post-expirator/)Taxonomy Terms Order (https://da.wordpress.org/plugins/taxonomy-terms-order/)User Switching (https://da.wordpress.org/plugins/user-switching/) SEO Yoast SEO (https://da.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/) Backup og flytning af WordPress sites UpdraftPlus (https://da.wordpress.org/plugins/updraftplus/)BackupBuddy (https://ithemes.com/backupbuddy/)Migrate Guru (https://wordpress.org/plugins/migrate-guru/)Duplicator (https://da.wordpress.org/plugins/duplicator/)Duplicator PRO (https://snapcreek.com/) WooCommerce Smart Coupons (https://woocommerce.com/products/smart-coupons/)Product Customer List for WooCommerce (https://wordpress.org/plugins/wc-product-customer-list/)Advanced Bulk Edit (https://codecanyon.net/item/woocommerce-advanced-bulk-edit/8011417)WooCommerce PDF Invoices and Packaging Slips(https://da.wordpress.org/plugins/woocommerce-pdf-invoices-packing-slips/)Checkout Field Editor (https://woocommerce.com/products/woocommerce-checkout-field-editor/)IEX (https://iex.dk/webshop/woocommerce/)StoreBuddy (https://storebuddy.dk/)WooCommerce Store Exporter Deluxe(https://www.visser.com.au/solutions/woocommerce-export/)WP All Export (https://www.wpallimport.com/export/)WP All Import (https://www.wpallimport.com/)WooCommerce Memberships(https://woocommerce.com/products/woocommerce-memberships/)WooCommerce Subscriptions(https://woocommerce.com/products/woocommerce-subscriptions/)EU VAT Number (https://woocommerce.com/products/eu-vat-number/) Udvikling What the file (https://id.wordpress.org/plugins/what-the-file/)Query Monitor (https://da.wordpress.org/plugins/query-monitor/)Query Monitor Extend (https://github.com/crstauf/query-monitor-extend)Debug Bar (https://wordpress.org/plugins/debug-bar/)Debug Bar Remote Requests (https://da.wordpress.org/plugins/debug-bar-remote-requests/)Debug Bar Slow Actions (https://wordpress.org/plugins/debug-bar-slow-actions/)WP CLI (https://wp-cli.org/)WP CLI diagnostics/doctor (https://github.com/wp-cli/doctor-command)Blackfire (https://blackfire.io/)Flamegraph (https://github.com/brendangregg/FlameGraph)WP Pusher (https://wppusher.com/)Branch (https://www.branchci.com/) WordPress Management Manage WP Orion (https://orion.managewp.com/login)MainWP (https://mainwp.com/)InfiniteWP (https://infinitewp.com/)iThemes Sync (https://ithemes.com/sync/)WPMU DEV (https://premium.wpmudev.org/project/wpmu-dev-dashboard/) Mail Plugins og services WP Mail SMTP (https://da.wordpress.org/plugins/wp-mail-smtp/)Mailgun (https://www.mailgun.com/)SendInBlue (https://www.sendinblue.com/)SendGrid (https://sendgrid.com/)Mandrill (https://mandrill.com/)Amazon SES (https://aws.amazon.com/ses/) Sikkerhed iThemes Security (https://da.wordpress.org/plugins/better-wp-security/)Sucuri Security (https://da.wordpress.org/plugins/sucuri-scanner/)WordFence Security (https://da.wordpress.org/plugins/wordfence/) Søgning ElasticPress (https://da.wordpress.org/plugins/elasticpress/)Algolia (https://www.algolia.com/)Clerk.io (https://clerk.io/) Kåres yndlings map plugin https://www.mapsmarker.com/ Værktøjer Tekstr (https://tekstr.dk/app/)Blog indlæg om Tekstr (https://www.yanco.dk/et-vaerktoej-til-dig-der-skriver/)Grammarly (https://www.grammarly.com/) Andre links Michael Visser (https://twitter.com/michaeljvisser)John James Jacoby (https://jjj.blog/)John Jacoby: Advanced Database Management for Plugins(https://wordpress.tv/2019/08/28/john-jacoby-advanced-database-management-for-plugins/)WordCamp Europe ...

Listen